Масаж

massazh           Для чого потрібен дитячий масаж? Практично усі мами ставлять це питання, адже педіатри часто рекомендують дитині пройти курс масажу. Проте не усім зрозуміло сенс цієї процедури і відмінність звичайного масажу, який можна зробити самостійно, від масажу у виконанні фахівця. Масаж в медичному центрі (чи вдома, але за допомогою професійного масажиста) - це дуже ефективний і нешкідливий спосіб зміцнити здоров'я малюка. Він сприяє правильному розвитку опорно-рухового апарату, покращує кровообіг і м'язовий тонус, а також нормалізує усі процеси в організмі. Але найголовніше - під час процедури дитина отримує тактильні відчуття, що сприяють розвитку мозку. Адже дотик для малят означає набагато більше, ніж для дорослих - по суті, на цьому етапі розвитку це є одним з основних способів пізнання навколишнього світу.

          Науково доведено, що діти, які отримували в перші місяці життя достатню кількість дотиків, розвиваються краще і швидше, оскільки при фізичному контакті зі шкірою малюка помітно збільшується кількість мієліну, що входить до складу нервових волокон. Поведінка і настрій дитини теж безпосередньо залежать від фізичного контакту. Більше того, недолік тактильних відчуттів в самому ранньому віці через десятиліття може негативно позначитися на упевненості в собі та стресостійкості. Дитячий лікувальний масаж ефективний при коліках, пупкових грижах, рахіті, більшості неврологічних розладів, природжених вивихах і проблемах з суглобами, затримках у фізичному розвитку, гіпотрофії, анеміях, пневмонії, бронхіальній астмі, діатезі і може призначатися дітям різного віку. Існує декілька видів дитячого масажу, і, в залежності від мети, застосовується один або інший його вид.

          Лікувальний дитячий масаж корисний при різноманітних патологічних станах і завжди спрямований на вирішення конкретної проблеми. Він призначається дитячим лікарем - ортопедом, хірургом або неврологом. Зазвичай масаж починають робити з 2-3 - місячного віку, проте при деяких захворюваннях його можна почати і раніше, приблизно з 4 тижнів.

          Корекційний дитячий масаж призначають для закріплення результатів курсу лікувального масажу і попередження  повторного захворювання. Як і лікувальний, він може застосовуватися тільки за призначенням лікаря, а проводити його повинен фахівець.

          Профілактичний масаж призначають для зміцнення здоров'я малюка, він сприяє розвитку організму і зміцнює його захисні сили. Простий масаж можна робити і самостійно, але все таки краще запросити масажиста, оскільки невмілі рухи і незнання особливостей дитячої фізіології можуть серйозно зашкодити дитині.

          До 3 місяців у дітей спостерігається гіпертонус м’язів-згиначів ручок і ніжок, це цілком нормальне явище. У перші місяці життя масаж має бути спрямований на розслаблення цих м'язів. Тривалість сеансу - 5-10 хвилин.

          До 4-го місяцу життю, коли гіпертонус зникає, можна почати різноманітні пасивні вправи, зміцнюючі мускулатуру кінцівок. Особливо важливий масаж долоньок і пальчиків - окрім усього іншого це стимулює мовний розвиток і дрібну моторику. У цьому віці можна починати і гімнастику для малюків. Тривалість сеансів масажу можна збільшувати до 20 хвилин - якщо, звичайно, малюкові він подобається.

          З 6 місяців дитина вже може самостійно сидіти і перевертатися. Тому масаж в цей період спрямований на розвиток необхідних для цього м'язів спини і пресу.

          В 9 місяців малюк вже робить перші спроби ходити, і вправи повинні укріпляти все тіло, адже зовсім скоро маленькому чоловічку доведеться вчитися ходити самостійно.

          В 12 місяців дитині вже нудно тихенько лежати під час масажу, тому сеанси краще проводити в ігровій формі, розважаючи малюка примовками і рахувалочками. Масаж і вправи повинні не лише зміцнювати м'язи, але і розвивати координацію. Масаж малюків принципово відрізняється від масажу для дорослих - в ньому використовуються зовсім інші прийоми.

          Масаж треба робити щодня, через 40 хвилин після їжі або за 25-30 хвилин до їжі. Одного сеансу в день цілком вистачає. Тривалість масажу може бути від 5 до 20 хвилин. Комфорт малюка - найважливіша умова дієвого масажу. Тому не слід проводити сеанс, якщо дитина збуджена або погано себе почуває. Зрозуміло, запрошувати масажиста додому дещо дорожче, ніж їздити в медцентр, проте це, безперечно, зручніше.