Планові та профілактичні огляди

Планові огляди до року

Перший рік життя немовляти – це надзвичайно цікавий і відповідальний період. З одного боку ви ніяк не нарадуєтесь маленькому чуду, а з іншого – це величезна відповідальність. Адже саме зараз закладаються основи міцного здоров’я. А буд-які захворювання, виявлені в цьому віці, лікувати легше, точніше шанси на повне лікування значно вище. Ось тому і необхідний плановий профілактичний огляд дітей до року.

Плановий огляд дитини у педіатра

Самий головний лікар для малюка, звичайно ж, педіатр. Відвідувати його в перші півроку потрібно щомісяця, незалежно від стану малятка і наявності симптомів захворювань.

Подібні огляди дітей до року бажано проводити в спеціальний «день малюка». Це дозволить скоротити кількість контактів з дітками, які прийшли на прийом до лікаря, будучи на лікарняному. До того ж дуже часто і самі лікарі наполягають на цьому.

Огляд дитини в місяць буде першою зустріччю з Вашим педіатром в стінах медичного центру. До цього моменту лікар і патронажна медсестра проводять профілактичні огляди тільки у вас вдома, у звичній обстановці.

Профілактичний огляд дитини у невролога

При першому плановому огляді дитини педіатр обов’язково направить вас до інших лікарів. Найважливіший з них для дітей до року – невролог. Особливо, якщо були складні пологи, кесарів, дитина народилася недоношеною або виникали ускладнення під час вагітності. У кожному з перерахованих вище випадків доведеться стати на облік до невролога.

Якщо під час пологів малюк відчув кисневе голодування, можливі серйозні ураження центральної нервової системи (судоми і параліч). Але в більшості випадків все обмежується наявністю м’язової дистонії та підвищеною рефлекторною збудливістю. Це говорить про те, що нервова система ще не встигла адаптуватися до нових умов.

Отримали направлення на УЗД головного мозку? Не варто панікувати, це зовсім не означає, що у дитини підозрюють якусь патологію, просто доктор хоче переконатися, що все в порядку.

Кількість профілактичних оглядів дітей до року

За перший рік вам необхідно пройти 4 планових медичних огляди: в 1, 3, 6 і 12 місяців. Залишилося визначитися до кого з лікарів звертатися.

Плановий огляд в 3 місяці: невролог, окуліст, ортопед і педіатр.

Плановий огляд в 6 місяців: ті ж, що і в 3 місяці , плюс офтальмолог.

Плановий огляд в 12 місяців: невролог, отоларинголог, офтальмолог, хірург і педіатр.

Крім обходу лікарів будуть призначені аналізи сечі і калу, які несуть в собі дуже багато цінної та корисної інформації. Зазвичай складнощі викликає тільки аналіз сечі. Зібрати її і принести до медичного центру потрібно до 11 ранку, от і вигадують батьки різні способи це зробити. І над горщиком по півгодини тримають крихітку і воду включають. Але є варіант простіше – запитаєте в аптеці спеціальні сечозбірники, він значно полегшить ваше завдання.

На закінчення хотілося акцентувати увагу, що профілактика завжди краще, ніж лікування. Тому ставитеся до медичним оглядам дитини з усією відповідальністю. Його здоров’я у ваших руках!

 

Інші вікові періоди

 

         Варто відмітити той вік, коли проводяться обов’язкові профілактичні огляди дітей, а саме:

 

Схема періодичності проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів

Вік дитини, років

Лікар-педіатр (лікар загальної практики — сімейної медицини)

Лікарі — спеціалісти

Додаткові методи дослідження

3 роки

(перед вступом до дошкільного загальноосвітнього навчального закладу)

1 раз на рік

Невролог

Дитячий офтальмолог

Дитячий отоларинголог

Дитячий хірург-ортопед

Дитячий стоматолог

Інші спеціалісти за показаннями

Загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз калу на яйця глистів. Антропометрія, вимірювання АТ, частота пульсу, дихання

6 років
(перед вступом до загальноосвітнього навчального закладу)

1 раз на рік

Дитячий хірург
Ортопед-травматолог
Дитячий офтальмолог
Дитячий стоматолог
Інші спеціалісти за показаннями

Загальний аналіз крові (гемоглобін) та інші за показаннями

7, 8, 9, 10 років

1 раз на рік

За показаннями

За показаннями

11 років

1 раз на рік

Дитячий хірург
Ортопед-травматолог
Дитячий офтальмолог
Дитячий стоматолог
Інші спеціалісти за показаннями

Загальний аналіз крові (гемоглобін). Аналіз крові на глюкозу у дітей групи ризику за цукровим діабетом та інші за показаннями

12, 13 років

1 раз на рік

За показаннями

За показаннями

14, 15 років

1 раз на рік

Стоматолог
Гінеколог дитячого та підліткового віку (за показаннями)
Дитячий хірург
Ендокринолог дитячий
Психолог (за показаннями)

Флюорографія
Загальний аналіз крові (гемоглобін) та інші за показаннями

16, 17 років

1 раз на рік терапевт у разі обслуговування у студентській клініці

Стоматолог
Гінеколог дитячого та підліткового віку (за показаннями)

Флюорографія

Дітей, які не мають відповідного до національного календаря набору щеплень, та за обставин, коли дитині не проведено щеплення за медичними показаннями, приймають до дитячих дошкільних чи загальноосвітніх навчальних закладів за умови розробки індивідуального графіку щеп­лень. При кожному закладі охороні здоров’я вторинного чи третинного рівня існують імунологічні комісії, які розроблюють таким дітям індивідуальний графік і пропонують розпочати або продовжити щеплення відповідно до нього. Також батькам та керівникам дитячих навчальних закладів надають рекомендації у разі погіршення епідемічної ситуації з ГРВІ чи інших сезонних інфекцій призупинити відвідування такими дітьми закритих колективів. Тобто ці діти за погіршення епідемічної ситуації повинні знаходитися вдома. Якщо батьки за власним упередженням не провели дитині щеплення, у будь-якому випадку дитині також розробляється індивідуальний графік щепл

ення, проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з батьками, рекомендується або проводити навчання дитини вдома, або у приватних загальноосвітніх навчальних закладах. На сьогодні немає прецеденту, щоб дитину, в якої немає щеплень через упереджене ставлення батьків, не допустили до навчання. Однак відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з Календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється, тобто їм можуть відмовити, запропонувавши індивідуальний графік щеплення чи індивідуальну програму навчання.