РОТАТЕК ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ РОТАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ, ЖИВА, ПЕРОРАЛЬНА, ПЕНТАВАЛЕНТНА

Показання

Вакцина РотаТек показана для активної імунізації дітей віком від 6 тижнів до 32 тижнів для профілактики гастроентериту, спричиненого ротавірусом (див. розділи «Спосіб застосування та дози», «Особливості застосування», «Імунобіологічні та біологічні властивості»).

Протипоказання

Підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якого з компонентів вакцини (див. розділ «Склад»).

Підвищена чутливість після попереднього застосування ротавірусних вакцин.

Наявність в анамнезі інвагінації.

Вроджені вади розвитку шлунково-кишкового тракту, що може бути передумовою розвитку кишкової інвагінації.

 

Діагностований або підозрюваний імунодефіцит у педіатричних пацієнтів (див. розділи «Особливості застосування» та «Побічні реакції»).

Якщо у дітей відзначається гостре тяжке захворювання з підвищенням температури, то введення вакцини РотаТек слід відкласти. Наявність легкої інфекції не є протипоказанням до вакцинації.

Застосування вакцини РотаТек слід відкласти особам з гострою діареєю або блюванням.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Введення вакцини РотаТек одночасно з вакцинами, що містять один або декілька з нижчезазначених антигенів, пацієнтам у віці приблизно 2, 4 і 6 місяців продемонструвало, що імунні відповіді і профілі безпеки введених вакцин не змінювалися:

- Вакцина для профілактики коклюшу, дифтерії, правця (безклітинна) (DTaP)

- Вакцина для профілактики захворювань, викликанихHaemophilus influenzae типу b (HIB)

- Інактивована вакцина для профілактики поліомієліту (IPV)

- Вакцина для профілактики гепатиту В (HBV)

- Кон’югована вакцина для профілактики пневмококової інфекції (PCV)

Введення вакцини РотаТек одночасно з вакциною DTaP-IPV-HBV-Hib (Infanrix Hexa) пацієнтам у віці приблизно 2, 3 і 4 місяців продемонструвало, що імунні відповіді і профілі безпеки одночасно введених вакцин не змінювалися порівняно з такими при введенні цих вакцин окремо.

Введення вакцини РотаТек одночасно з менінгококовою групи C кон’югованою вакциною (MenCC, досліджувана вакцина була кон’югатом правцевого анатоксину) у віці 3 і 5 місяців (і в основному одночасно з вакциною DTaP-IPV-Hib) з подальшим введенням третьої дози вакцини РотаТек у віці приблизно 6 місяців не впливало на імунну відповідь на вакцини РотаТек і MenCC. При одночасному застосуванні профіль безпеки був прийнятний.

Одночасне застосування вакцини РотаТек і пероральної вакцини для профілактики поліомієліту (OPV) не впливає на імунну відповідь на поліовірусні антигени. Хоча одночасне застосування OPV може в деякій мірі знижувати імунну відповідь на ротавірусну вакцину, на сьогодні немає доказів впливу на клінічний захист стосовно тяжкої форми ротавірусного гастроентериту. Імунна відповідь на РотаТек не змінювалась, коли вакцину OPV вводили через два тижні після вакцини РотаТек.

Отже, вакцину РотаТек можна вводити одночасно з моновалентними або комбінованими вакцинами для немовлят, що містять один або кілька таких антигенів: DTaP, Hib, IPV або OPV, HBV, PCV та MenCC.

Інвагінація

Як запобіжний захід медичні працівники повинні слідкувати за станом пацієнтів щодо появи будь-яких симптомів, що вказують на інвагінацію (сильний біль у животі, постійне блювання, кров’янистий кал, здуття живота та/або висока температура), оскільки дані спостережувальних досліджень свідчать про підвищений ризик інвагінації, переважно протягом 7 днів після вакцинації проти ротавірусу. Батьків/опікунів слід попередити, що необхідно негайно повідомляти лікарю про такі симптоми.

Щодо осіб зі схильністю до інвагінації див. розділ «Протипоказання».

Немає даних про безпеку та ефективність застосування вакцинидітям з активними захворюваннями шлунково-кишкового тракту (у тому числі хронічна діарея) або затримкою росту. Необхідно з обережністю розглядати застосування вакцини РотаТек таким дітям, якщо, на думку лікаря, відмова від вакцинації спричиняє більший ризик.

Рівень захисту, який забезпечується вакциною РотаТек, залежить від введення всіх 3 доз. Як і будь-яка вакцина, РотаТек не може бути цілком безпечною для всіх вакцинованих осіб. Вакцина РотаТек не захищає від гастроентеритів неротавірусної етіології.

Були проведені клінічні дослідження в Європі, США, Латинській Америці та Азії для оцінки захисної ефективності вакцини проти ротавірусних гастроентеритів. В ході цих досліджень найбільш поширеним ротавірусним генотипом був G1P[8], а ротавірусні генотипи G2P[4], G3P[8], G4P[8] і G9P[8] зустрічалися рідше. Ступінь захисту, який може забезпечити вакцина РотаТек від інших типів ротавірусів та в інших групах населення, невідома.

Відсутні клінічні дані про застосування вакцини РотаТек для профілактики після контакту з вірусом.

При проведенні первинної імунізації у дуже недоношених дітей (народжених на ≤28 тижні вагітності) необхідно проводити моніторинг дихання протягом 48-72 годин після вакцинації через потенційний ризик апное. Оскільки користь від вакцинації в цій групі немовлят велика, не слід відмовлятися від вакцинації або її відкладати.

Сахароза

Вакцина РотаТек містить сахарозу. Пацієнтам з такими рідкісними спадковими захворюваннями, як непереносимість фруктози, мальабсорбція глюкози-галактози або недостатність сахарози-ізомальтази, не слід вводити вакцину (див. розділ «Склад»).

Натрій

Вакцина РотаТек містить 37,6мг натрію на дозу, що еквівалентно 1,88% рекомендованого ВООЗ максимального добового споживання 2г натрію для дорослої людини (див. розділ «Склад»).

Застосування у період вагітності або годування груддю

Вакцина РотаТек призначена тільки для застосування дітям. Тому дані щодо застосування вакцини жінкам у період вагітності або годування груддю відсутні, а дослідження фертильності та репродуктивних функцій на тваринах не проводилися.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Не застосовується.

Спосіб застосування та дози.

Дозування

Від народження до 6 тижнів

Вакцина РотаТек не показана для цієї підгрупи дітей.

Безпека та ефективність застосування вакцини РотаТек особам віком від народження до 6 тижнів не вивчалися.

Від 6 тижнів до 32 тижнів

Курс вакцинації складається з трьох доз.

Першу дозу можна вводити дитині, починаючи з віку 6 тижнів і не пізніше 12 тижнів.

Вакцину РотаТек можна призначати недоношеним немовлятам за умови, що період вагітності був не менше 25 тижнів. Ці діти повинні отримати першу дозу вакцини РотаТек щонайменше через шість тижнів після народження (див. розділи «Особливості застосування» та «Фармакодинаміка»).

Інтервал між застосуванням доз повинен бути не менше 4 тижнів.

Бажано, щоб курс вакцинації, який складається з трьох доз, закінчився до досягнення дитиною віку 20-22 тижні. При необхідності третю (останню) дозу можна ввести у віці до 32 тижнів.

Відсутні дані про взаємозамінність вакцини РотаТек іншою ротавірусною вакциною, тому рекомендується, щоб немовлята, які отримують РотаТек для першої імунізації проти ротавірусу, отримували і наступні дози цієї ж вакцини.

Якщо спостерігається або є сильна підозра на те, що прийнята неповна доза (наприклад дитина виплюнула або відригнула вакцину), можна одноразово повторно ввести дозу на тому ж візиті, однак таке застосування не вивчалось в клінічних дослідженнях. При повторенні проблеми вводити додаткову дозу не рекомендується.

Після завершення курсу вакцинації, що складається з 3 доз, застосування подальших доз не рекомендується.

Від 33 тижнів до 18 років

Вакцина РотаТек не призначена для цієї підгрупи дітей.

Передозування.

Повідомлялось про випадки введення вакцини РотаТек в дозах, що перевищують рекомендовані.

Загалом профіль побічних реакцій при передозуванні був аналогічний профілю при введенні рекомендованих доз вакцини РотаТек.

Побічні реакції.

Резюме профілю безпеки

У підгрупі немовлят, які були учасниками 3-х плацебо-контрольованих клінічних досліджень (6130 реципієнтів вакцини РотаТек і 5560 реципієнтів плацебо), вакцину РотаТек оцінювали щодо всіх побічних реакцій протягом 42 днів після вакцинації з одночасним застосуванням інших педіатричних вакцин або без них. Загалом побічні реакції спостерігались у 47% дітей, які отримали вакцину РотаТек, у порівнянні з 45,8% у групі плацебо. Найбільш частими побічними реакціями, які виникали частіше при застосуванні вакцини, ніж при застосуванні плацебо, були підвищення температури тіла (20,9%), діарея (17,6%) і блювання (10,1%).

Серйозні побічні реакції оцінювалися у всіх учасників (36150 реципієнтів вакцини РотаТек і 35536 реципієнтів плацебо) трьох клінічних досліджень протягом 42 днів після введення кожної дози. Загальна частота цих серйозних побічних реакцій становила 0,1% у реципієнтів вакцини РотаТек і 0,2% у реципієнтів плацебо.

Таблиця побічних реакцій

Всі побічні реакції, які виникали частіше в групі реципієнтів вакцини у клінічних дослідженнях, вказані нижче за класом системи органів і частотою. На підставі об’єднаних даних, отриманих у 3 клінічних дослідженнях, в яких 6130 дітей отримували вакцину РотаТек і 5560 отримували плацебо, зазначені побічні реакції виникали з підвищеною частотою від 0,2% до 2,5% у реципієнтів вакцини РотаТек у порівнянні з реципієнтами плацебо.

Частота побічних реакцій встановлена як: дуже часто (≥1/10); часто (від ≥1/100 до <1/10); нечасто (від ≥1/1 000 до <1/100); рідко (від ≥1/10 000 до <1/1 000); дуже рідко (<1/10 000); невідомо (не може бути встановлена за наявними даними).

Побічні реакції після застосування вакцини РотаТек в клінічних дослідженнях і в постмаркетинговий період (виділено курсивом)

Клас системи органів

Частота

Побічна реакція/випадок

Інфекції та інвазії

Часто

Інфекція верхніх дихальних шляхів

Нечасто

Назофарингіт, отит середнього вуха

Порушення з боку імунної системи

Невідомо

Анафілактична реакція4

Порушення з боку органів дихання, грудної клітки і середостіння

Рідко

Бронхоспазм

Порушення з боку шлунково-кишкового тракту

Дуже часто

Діарея, блювання

Нечасто

Кров’янисті випорожнення 1, біль у верхній частині живота

Дуже рідко

Інвагінація2,3

Порушення з боку шкіри та підшкірної клітковини

Нечасто

Висип

Рідко

Кропив’янка1

Невідомо

Ангіоневротичний набряк4

Загальні розлади і стан на ділянці застосування

Дуже часто

Підвищена температура тіла

Невідомо

Дратівливість4

Виробник.

Мерк Шарп і Доум Б.В., Нідерланди

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності.

Ваардервег 39, 2031 БН Хаарлем, Нідерланди