ЖОВТА ЛИХОМАНКА –  гостре вірусне геморагічне захворювання, що передається інфікованими комарами, яке здатне швидко поширюватись та серйозно вплинути на здоров’я населення. Спеціального лікування не існує, але хворобу можна попередити завдяки однократної вакцинації протии жовтої лихоманки, яка забезпечить імунітет на все життя.

Крім того, це єдине захворювання, щодо якого в Міжнародних медико-санітарних правилах (2005 г.) (ММСП (2005 рік)) зазначено, що в певних обставинах країни можуть вимагати від в'їжджають осіб докази вакцинації в  якості умови допуску в країну, а також приймати певні заходи в разі, якщо прибула особа не має відповідного свідоцтва.

 

У травні 2014 р слідуючи рекомендації Стратегічною консультативної групи експертів ВООЗ по імунізації щодо того,

 

що одна доза вакцини від жовтої лихоманки дає пожиттєвий захист, Всесвітня асамблея охорони здоров'я на своїй Шістдесят сьомий сесії прийняла резолюцію WHA67.13 (2014 г.) про актуалізацію і внесення змін в додаток Правил. Поправки до Додатку ММСП (2005 рік) вступають в силу і стають юридично зобов'язуючими для всіх держав - учасників ММСП з 11 липня 2016 р.

 

Згідно до Додатка ММСП (2005 г.) змінюється термін дії відповідного міжнародного свідоцтва про оплату візового збору і термін захисту, що забезпечується вакцинацією від жовтої лихоманки, з 10 (десяти) років до пожиттєвого терміну вакцинованої особи (особи, що здійснює поїздки).

Відповідно, з 11 липня 2016 року як в разі вже виданих, так і в разі нових свідчень держави-учасниці не можуть вимагати від осіб, що здійснюють міжнародні поїздки, підтвердження ревакцинації або введення бустерної дози вакцини проти жовтої лихоманки в якості обов'язкової умови в'їзду в країну, незалежно від дати первинної видачі їм міжнародного свідоцтва про вакцинацію.

Також довічно діють свідоцтва, видані до 11 липня 2016 р.

 

Рекомендації та вимоги щодо вакцинації проти жовтої лихоманки:
- інкубаційний період жовтої лихоманки становить шість днів;
- вакцини проти жовтої лихоманки, затверджені ВООЗ, забезпечують захист від інфекції після закінчення 10 днів після проведення щеплення;
- цей захист зберігається протягом усього життя вакцинованого особи;
- свідоцтво про вакцинацію проти жовтої лихоманки дійсне протягом усього життя вакцинованої особи і вступає в силу через 10 днів після дати вакцинації.

 

 

ПИТАННЯ та ВІДПОВІДІ щодо вакцинації проти жовтої лихоманки

 

1. Чи повинні особи, які подорожують, отримувати нові свідоцтва про вакцинацію проти жовтої лихоманки по ММСП?


Ні. Дійсні міжнародні свідоцтва про вакцинацію по ММСП зберігають силу - тепер протягом усього життя зазначеної особи, що здійснює поїздки.

 

2. Чи потрібно вносити зміни в існуючі свідоцтва або замінювати їх, щоб продемонструвати, що свідоцтво дійсно протягом усього життя?


Ні. У свідоцтві не потрібно нічого змінювати; більш того, відповідно до ММСП будь-які зміни, видалення, стирання або зміни можуть зробити свідоцтво недійсним

 

 

3. Чи впливають дані поправки до ММСП (2005 рік) на заходи, які держави-члени можуть приймати для захисту свого населення, або на рекомендації лікарів щодо вакцинації від жовтої лихоманки, включаючи можливу ревакцинацію?

 

Ні. Поправки впливають тільки на можливі вимоги країн до осіб, що здійснюють міжнародні поїздки, як умову допуску на свою територію: наявність вакцинації від жовтої лихоманки і відповідного міжнародного свідоцтва про вакцинацію. Країни і провайдери медикосанітарних послуг як і раніше можуть на свій розсуд висувати вимоги до вакцинації, ревакцинації (бустер) для власного населення або пацієнтів, відповідно.

 

ПОШИРЕНІСТЬ ВІРУСУ ЖОВТОЇ ЛИХОМАНКИ

 

Ця глобальна карта відображає ендемічні області вірусу жовтої лихоманки (червоний колір) і області, де може бути присутнім вірус (помаранчевий колір).

Вірус постійно виявляється в деяких тропічних регіонах Африки (33 країни з сукупним населенням 468 млн. осіб) і Південної Америки (9 країн і кілька островів у Карибському регіоні). Болівія, Бразилія, Колумбія, Еквадор і Перу розглядаються ВООЗ як країни найбільшого ризику інфекції.

 

В наявності вакцина «СТАМАРИЛ», вир-во «Санофі Пастер», Франція.

 

Вакцина рекомендована як для первинної вакцинації, так і для ревакцинації раніше щеплених осіб. Дозволена до застосування дітей віком від 9 місяців та дорослих.

Вакцинація проводиться з дотриманням всіх міжнародних норм з використанням вакцини, дозволеної  ВООЗ.

 

Захисний імунітет виникає приблизно через 10днів після вакцинації, триває щонайменше 10 років і може зберігатися протягом усього життя.

 

Показання:

СТАМАРИЛ показаний для активної імунізації проти жовтої лихоманки осіб:

· які подорожують до ендемічного регіону, здійснюють транзитну поїздку через нього або проживають у ньому;

· які подорожують до будь-якої країни, для в’їзду в яку необхідно пред’явити інформацію щодо вакцинації;

· які контактують з потенційно зараженими матеріалами (наприклад, співробітники лабораторій).

 

 

Протипоказання:

· реакція гіперчутливості на компоненти курячих яєць (курячий білок) або на будь-які компоненти вакцини СТАМАРИЛ.

· тяжкі реакції гіперчутливості (наприклад, анафілактична реакція) після отримання дози будь-якої вакцини проти жовтої лихоманки в минулому.

· імуносупресія, незалежно від того, чи є вона вродженою, ідіопатичною або набутою в результаті терапії системними стероїдами (в більш високих дозах, ніж стандартні дози стероїдів для місцевого або інгаляційного застосування), радіотерапії або застосування цитотоксичних лікарських засобів.

· дисфункція тимуса в анамнезі (включаючи міастенію гравіс, тимому, тимектомію).

· симптомна ВІЛ-інфекція.

· безсимптомна ВІЛ-інфекція, якщо вона супроводжується ознаками порушення функції імунної системи.

· протипоказано дітям віком до 6місяців.

· середньої тяжкості або тяжка лихоманка чи гостре захворювання.

 

 

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ:

СТАМАРИЛ можна вводити одночасно з вакцинами:

-         проти кору

-         проти черевного тифу

-         проти гепатиту А (з інактивованим вірусом)

 

ДОЗУВАННЯ:

Первинна вакцинація

Дорослі та діти віком від 9місяців: однократна доза 0,5мл розчиненої вакцини.

Діти віком до 9 місяців: дітям до 6 місяців застосовувати вакцину протипоказано. Дітям віком від 6місяців до 9 місяців вакцинація проти жовтої лихоманки не рекомендована, за винятком особливих обставин, у відповідності до офіційних рекомендацій, у цьому випадку доза є такою самою, як і у дітей від 9 місяців та у дорослих.

Вакцину слід застосовувати не менше ніж за 10днів до відвідування ендемічної зони, оскільки захисний імунітет може бути досягнутий лише після того, як мине як мінімум 10 днів.

Повторна вакцинація

Очікується, що тривалість захисту після введення однієї однократної дози 0,5 мл препарату СТАМАРИЛ становить як мінімум 10 років і може продовжуватися протягом усього життя.

Деяким пацієнтам, у яких відмічається недостатня імунна відповідь після первинної вакцинації, може бути потрібна ревакцинація із застосуванням однієї дози 0,5 мл. Ревакцинація може бути також необхідною залежно від офіційних рекомендацій місцевих органів охорони здоров’я, як умова в’їзду в деякі країни.

 

ПІДГОТОВКА ДО ЩЕПЛЕННЯ

Перед проведенням щеплення проти жовтої лихоманки необхідно дотримуватись загальних правил імунізації, а саме:

щеплення рекомендовано провести завчасно (приблизно за 2 тижні до запланованого від’їзду (але не менше, ніж за 10 днів)

за 72 години до вакцинації бажано не вживати нових продуктів для уникнення непередбаченої алергічної реакції

не вживати алкогольні напої за 72 години до вакцинації

 

ПІСЛЯ ВАКЦИНАЦІЇ НЕ РЕКОМЕНДОВАНО:

-         знаходитись в місцях масового скупчення людей

-         чесати місце ін’єкції, терти його мочалкою (купатись можна)

- вживати алкоголь та сильнодіючі препарати (бажане обмежитись – 2-3 доби)

 

 

Вартість вакцинації – включаючи огляд лікаря та міжнародний сертифікат – 1200,00 грн

 

Вартість вакцинації – включаючи огляд лікаря та міжнародний сертифікат ВООЗ – 1350,00 грн